Login Register Typing Test Advanced Typing Test Text Practice beta Blog


10 Parmak Klavye Öğrenmek Avantaj Sağlar Mı?

fastfingers

10 Parmak klavye öğrenmek bilgisayar karşısında geçirilen sürenin en verimli şekilde değerlendirilmesini sağladığı ve günlük iş programına odaklanmayı sağladığı için çok sayıda avantajı beraberinde getirir. Bunlardan en önemlileri;

  • Başarılı bir şekilde 10 parmak klavye kullanmak ve tekniklere uymak yazı yazma hızını ciddi oranda arttırır. Gün içerisinde çalışmaların yazı yazarak aksamasının önüne geçmeyi sağlayan bu öğrenim ile yıl sonunda çok büyük bir kazanç elde edilir.
  • 10 parmak yazmak, klavye üzerinde harflerin yerleri doğru öğrenildiği zaman metin üzerinde daha iyi bir konsantrasyon oluşturulmasını sağlar. Odaklanma esnasında beyin, metin yazmaya uğraşmak yerine metnin özüne ve sonuç olarak da işe odaklanmayı gerçekleştirir.
  • 10 parmak klavye kullanımı ile parmakların yorulması eşit şekildedir. Birkaç parmak kullanarak metinler yazmak, on parmak klavye kullanan bireyler, daha uzun metinleri daha az yorularak yazmaktadırlar.

Ancak klavye üzerinde doğru ve hızlı şekilde yazmak için mutlaka fastfingers.net türkçe üzerinde sık sık pratik yapılması gerekir. Bu sayede parmaklar, harflerin yerlerini çok hızlı kavrar.

10 Parmak Klavye Öğrenmek Mümkün Müdür?

10 parmak klavye öğrenmek isteyen bireylerin, dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

İlk adımda oturma pozisyonu düzdün ayarlanmalıdır. Dirsekler dik olarak bükülmeli ve de ekran ile gözler arasındaki mesafe 50 ila 80 cm arasında olmalıdır.

Parmakların klavye üzerinde yer alan harflere düzgün yerleşmesi gerekmekte olup sol elin parmakları sırası ile serçe parmaktan işaret parmağına doğru olacak şekilde ASDF harflerine konumlandırılmalıdır. Yine aynı şekilde sağ elin işaret parmağından, serçe parmağa doğru olacak şekilde parmaklar JKLŞ harflerine konumlandırılmalıdır. Klavye üzerinde yer alan J ve F harfleri ise konumu bulma açısından kolaylık sağlamak adına çıkıntılara sahiptir.

10 Parmak Yazmak Mı? 6 Parmak Yazmak Mı?

İlk etapta 10 parmak yazmak yeterli alıştırmalar yapılmadığında 6 parmak ya da 4 parmak kullanımına göre daha yavaş ilerlemektedir. Ancak 10 parmak yazma pratiği sonrasında 6 parmak kullanarak ya da 4 parmak kullanarak yazmak istenilse de tercih edilmeyecek kadar yavaşlatıcı ve parmaklar için yorucu olduğu için tercih edilmeyecektir.

Hızlı ve Doğru 10 Parmak Nasıl Yazılır?

Hızlı ve doğru şekilde 10 parmak klavye kullanmak isteyen bireylerin ilk olarak kendilerinden emin olması ve sabırlı olması gerekmektedir. Ardından 10 parmak yazımında pratik yapılmasını sağlayacak, doğru yazmayı ve hız kazanmayı amaçlayan fastfingers.net türkçe üzerinden zorluk seviyeleri ayarlanarak her zaman pratik yapılabilmektedir.

Alıştırma aşamasında belli bir süre içerisinde kaç kelimeyi doğru yazdığınızı görmek ve karışık kelimelerden oluşan metinlerle pratik yaparak hızlı şekilde 10 parmak klavye kullanmayı öğrenmek mümkündür. Bu doğrultuda hızı ve yazımı doğru şekilde denetleyerek sonuç veren, hatalı kelimelerin sayılarını da içeren analiz sonucu sunan fastfingers.net türkçe üzerinden çok kısa süre içerisinde 10 parmak klavye yazmayı öğrenirsiniz.