10 parmakla yazmanın hızlı açıklaması


Yazma pratiğinin temelleri

10 parmak yöntemi, verimli bir şekilde kullanmak için çok yerleşik bir tekniktir. bilgisayarınızın klavyesi. Biraz pratik ve doğru parmakla klavyede "körü körüne" yazabileceğiniz konumlar. Eğer indirirsen, hata oranınızı önemli ölçüde azaltabilir ve yazma oranınızı artırabilirsiniz Aynı anda hız.

1 Avla ve gagala

10 parmak yönteminin avantajları mükemmel olsa da açık, hala birçok insan avlanıyor ve gagalıyor. Buradasın doğru tuşu bulana kadar klavyenize bakıyorlar ve sonra işaret parmağınızla vurun.

Birkaç yıl sonra daha fazla parmak kullanmaya başlarsınız ve belki bilirsiniz tuşların konumları daha iyi – ancak belirgin bir parmak-tuş kombinasyonunu yalnızca birkaç kişi "körü körüne" yönetebilir ve eşit derecede hızlı.

eagleeye

2 Daktilo için temel konum

Hızlı yazmanın temel konsepti hızlıca açıklanmaktadır: parmaklar sabit bir başlangıç pozisyonu alır, oradan İhtiyacınız olan herhangi bir tuşa ulaşın. Sol parmaklarınız tuşların üzerine yerleştirilir A, S, D ve F. Sağ parmaklarınız J, K, L ve noktalı virgül. Baş parmaklarınız boşluk çubuğunda.

basic-position
Tip

Elinize bakmadan temel pozisyonu bulabilirsiniz. tuş takımı. İşaret parmaklarınızın bulunduğu F ve J tuşları, biraz yumru olsun Bu şekilde kendinizi nereye koyacağınızı hissedebilirsiniz. işaret parmakları, diğer parmaklarınız buna göre yerleştirilir o zamanlar.

3 Parmaklar ve tuşlar

Her parmağın birkaç farklı tuşa basması gerekir. Grafikte sen renkli işaretleri görebilir: size hangi parmağın ve hangi anahtar korelasyon.

keyboard-colors-new

* Bu sadece örnek bir çizimdir. doğru olanı bulabilirsin klavyenizi seçtikten sonra daktilo öğretmenimizde parmak konumları klavye düzeni ve bir egzersiz başlattı.

Örnek

E'ye basmak istiyorsunuz. İşte sorumlu sol orta parmağınız, D anahtarının üzerine yerleştirilmiş temel konumdadır. sol orta parmağınızı E'ye getirin ve ardından D üzerindeki temel konum.

4 10 parmak yönteminin amacı

Amaç, klavyenin işlenmesini cihazınıza sabitlemektir. bilinçaltı. Bilinçaltımız az ya da çok sorunlarla başa çıkmamıza yardımcı olur. karmaşık eylemler saniyeler içinde, neredeyse otomatik olarak.

Aşağı yönde avlanma ve gagalama gereksiz enerji tüketir (bir sonraki anahtar nerede?). Ancak, belirgin parmak tuş kombinasyonları, en önemli noktalara odaklanmanıza yardımcı olur şey: içerik.

Tip

Kendi yazı sisteminizi uyarladıysanız ve kullanıyorsanız uzun süre, muhtemelen eskisinden daha yavaş olacaksınız 10 parmak yöntemine geçtikten sonra. Cesaretiniz kırılmasın. Kısa bir süre sonra önemli bir ilerleme olduğunu fark edeceksiniz ve eski sisteminizden daha hızlı ve daha rahat yazın.

5 Yazmayı öğrenmenin avantajları

10 parmak yöntemini kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Bilgisayarınızdaki günlük işleriniz.

Hız

10 parmak yöntemini bilinçaltında kullanarak, önemli ölçüde yazma hızı, başka bir deyişle tasarruf edeceksiniz değerli zaman.

Yeterlik

Artık tek tuşlara basmaya odaklanmanız gerekmediğinden, yazdığınız metinlere konsantre olabilirsiniz. zorunda değilsin artık ileri geri geçiş yapın, beyniniz biraz rahatlar ve daha verimli çalışın.

Ergonomi

Klavyedeki kalıcı göz, sağlıksız bir duruşu destekler. İş. 10 parmak yöntemini kullanarak gözünüze bakmanıza gerek kalmaz. klavye her zaman. Bu, dik ve iyi bir şekilde oturmanıza yardımcı olur. konum.

ergonomics

610 parmağın tümü ile mi yazmam gerekiyor?

Pek çok kullanıcı, 10'un tümünü gerçekten kullanmaları gerekip gerekmediğini kendilerine soruyor. parmak mı yoksa 6 mı yoksa sadece 4 parmak mı yeterli? hepsinin kullanımı parmaklar elbette en uygun durumdur ve kim gerçekten ustalaşır 10 parmakla yazmak, daha hızlı ve daha rahat yazmak.

Ancak, kendi kendine öğrettiklerinizi yeniden eğitmenin çok zor olduğunu düşünüyorsanız yazım tekniği veya tümünü kullanmakta anatomik zorluklar yaşıyorsanız parmaklar, elbette daha az parmak kullanabilir veya tuşlarla yazabilirsiniz. Önerdiğimizden başka parmaklar.

Bilgisayar klavyesinin verimli çalışmasının anahtarı, tuşların konumlarını ve gerekli hareketleri biliyorsunuz. parmaklarınız ve onları uzun düşünmeden kullanabileceğiniz veya klavyeye bakmak. Önerdiğimiz teknik yalnızca kendini kanıtlamış bir yöntem. Ancak, elbette yapabilirsiniz - gerekli olduğunu düşünüyorsanız - ihtiyaçlarınıza göre uyarlayın.

7 Neden buna değer?

Teklifimiz aslında kime yöneliktir? Ve buna değer mi zaman ayırıp "doğru yolu" yazmayı öğrenecek misin?

Günümüzde tüm mesleki faaliyetlerin 2/3'ü bilgisayar. Ve ayrıca özel olarak, giderek daha fazla zaman geçiriyoruz. dijital Dünya. Her gün metin girmek için harcadığımız zaman bilgisayar mesleğimize ve özel kullanıma göre değişiklik gösterebilir kalıplar ve bize çok fazla görünmeyebilir - ancak uzun vadeli yaklaşım burada belirleyicidir.

Günde ortalama 1 saatinizi metin girmek için harcadığınızı varsayalım. Bir yıl olarak tahmin edildiğinde, bu zaten 365 saattir. eğer iki katına çıkarsan yazma hızınızla yılda yaklaşık 180 saat tasarruf edeceksiniz. için 40 saatlik çalışma haftası, bu, kişi başına 4 1/2 haftalık boş zaman anlamına gelir. diğer görevler için kullanabileceğiniz veya en azından izin veren yıl işe çok daha sık zamanında gitmeniz için.

Tabii ki, bu sadece örnek bir hesaplamadır. nasıl olduğuna bağlı Şu anda klavye başında olduğunuza uygun, hatta 3-4 kat yazma hızında artış mümkündür - buna bağlı olarak daha yüksek zaman tasarrufu

Dakika başına kelimeler günlük metin girişi 1 yıl * 5 yıl *
10 2 saat 18 hafta 90 hafta
20 1 saat 9 hafta 45 hafta
40 30 dakika 4,5 hafta 22,5 hafta
60 20 dakika 3 hafta 15 hafta

* 40 saatlik çalışma haftasına dayalı

Muhtemelen öğrenmenizi engelleyen gereken süre 10 parmakla yazın, bu nedenle tamamen ihmal edilebilir olası uzun vadeli zaman tasarrufuyla karşılaştırma.

Kendi yazma tekniğinizle çok hızlı yazamıyorsanız şu anda, öğrenme çabası kesinlikle değerlidir.

Tip

Yazma pratiğiniz için harcadığınız zamanı şuradan kontrol edebilirsiniz: herhangi bir zamanda daktilo öğretmenimizin istatistikleri.

Yazma hızınızı artırın

Artık 10 parmakla yazmaya başlamak için tüm temel bilgileri biliyorsunuz. Daktilo eğitimi programımızı hemen şimdi deneyin:

Ücretsiz yazma dersine git